Kulinářské okénko - recepty

Krém  z pečené červené řepy


4 střední bulvy červené řepy
4 stroužky česneku (neloupané)
2 střední brambory
1 větší mrkev
1 větší petržel
1 čerstvý fenykl
1 čerstvý fenykl
2 lžíce másla
olivový olej
sůl
špetka římského kmínu
tymián
1 bobkový list
2 kuličky nového koření
4 kuličky pepře
citrónová šťáva
1,5l vody
zakysaná smetana
alobal




Červenou řepu očistěte kartáčkem (pokud není slupka pěkná, oškrábejte). Každou bulvu nakrájejte na měsíčky, zakápněte oliv.olejem a vždy s jedním neoloupaným stroužkem česneku zabalte do alobalu. Očištěnou mrkev a petržel také zakápněte kapkou oleje a zabalte do alobalu. Takto připravenou zeleninu dejte péct do předehřáté trouby na 180C. Pečte doměkka, cca 1h, záleží na velikosti řepy.
Mezitím oškrábejte brambory a nakrájejte na malé kostičky, fenykl na proužky. V hrnci rozehřejte máslo a krátce na něm orestujte brambory s fenyklem. Zalijte vodou, přidejte koření a vařte doměkka. Upečenou zeleninu vybalte z alobalu a přidejte do polévky. Česnek vymačkejte ze stroužků. Bobkový list a nové koření z polévky vyjměte.
Polévku rozmixujte dohladka. Pokud je příliš hustá, podle potřeby nařeďte vodou a nechte ještě chvilku provařit. Na závěr ochuťte solí, pepřem a citrónovou šťávou. Podávejte se lžičkou zakysané smetany.

Rada:
Mimo sezónu lze čerstvý fenykl nahradit mletým fenyklovým semínkem případně mraženou fenyklovou natí.

Tip:
Vyzkoušejte polévku připravit z řepy medové nebo bílé














Plněná špagetová dýně
1-2 ks špagetové dýně
1/2 vepřové panenky/ kýty
1-2 ks bílé cibule
1-2 stroužky česneku
2-3 ks rajčat
zakysaná smetana
parmezán, mozarela (niva, čedar, eidam)
sůl, pepř, tymián, rozmarýn


Dýni omyjeme, vidličkou podél celého obvodu propícháme a vložíme na cca 25 minut do mikrovlnky. Dále si nakrájíme na drobno cibuli, česnek, rajčata a maso. Připravíme směs. Uvařenou dýni z mikrovlnky rozkrojíme a vyndáme semínka. Dýně vytvoří mističky, které plníme, ale nejprve si dužinu pomocí vidličky připravíme na nudle, které smícháme s masovou směsí a zakysanou smetanou. Naplníme a posypeme sýrem. Zapékáme cca 20 minut při 180C. Jako přílohu můžeme připravit pečené brambory.










Pečený plněný lilek


1 středně velký lilek
1 stroužek česneku
2 středně velká rajčata
 snítka čerstvé bazalky, olivový olej, sůl, čerstvě mletý pepř

Předehřejte troubu na 200C. Lilek rozpůlte a nožem udělejte hluboké zářezy ve tvaru mřížky tak, abyste neprořízli slupku. Česnek nakrájejte na plátky a proložte jimi zářezy. Dbejte, aby česnek moc nevykukoval, mohl by se při pečení spálit a zhořknout. Lilek vložte do pekáčku rozkrojenou stranou nahoru, osolte, bohatě zalijte olivovým olejem a dejte péct. Mezitím nakrájejte rajčata na kostičky, promíchejte s nasekanými bylinkami, zakápněte panenským olivovým olejem a ochuťte solí a pepřem. Jakmile je lilek téměř propečený, na posledních cca 5 minut ho otočte a dopečte rozkrojenou stranou dolů. Podávejte s připravenými rajčaty. Takto připravený lilek chutná skvěle s čerstvou bagetkou a suchým bílým vínem.
Tip: Lilek hodně nasáká olej. Pokud se vám tedy lilek během pečení zdá suchý, zalijte ho ještě trochou oleje a pečte dál.
Obměna: Popusťte uzdu chuťové fantazii a oživte rajčatovou směs o kombinaci bazalky s trochou máty nebo perily křovité.










Plněné kulaté cukety


kulaté cukety
kuskus
cibule, česnek
lišky (jiné houby)
sušená rajčata naložená v oleji
petrželka (tymián)
parmezán
máslo
sůl


Kulaté cuketě odřízneme "pokličku" a vydlabeme dužinu, kterou uchováme na později. Vydlabanou cuketu i pokličku zevnitř osolíme a dáme vyhřáté trouby na 180C předpéct do poloměkka. Mezitím si připravíme kuskus podle návodu. Na pánvi na másle zesklovatíme cibuli a česnek, přidáme nadrobno nakrájenou dužinu z cukety, lišky (nebo jiné houby) a sušená rajčata naložená v oleji. Vše pěkně podusíme, podle potřeby jen lehce podléváme. Houby musí být měkké. Nakonec vmícháme hotový kuskus a nasekanou petrželku (hodí se i tymián). Směsí naplníme předpečenou cuketu, posypeme strouhaným parmazánem a znovu zapékáme, dokud sýr nezezlátne. Dobrou chuť








Kapustová polévka


1/2 ks kapusty
1 ks mrkve
1/4 celeru
2 ks jarní cibulky
2 stroužky česneku
2 ks brambor
olej, sůl, pepř, mletý kmín


Na oleji orestujeme nakrájenou zeleninu. Osolíme, opepříme a přidáme kmín dle chuti. Zalijeme vodou nebo vývarem a vaříme do měkka.


Polévku můžeme ponechat s kousky nebo rozmixovat.


Dobrou chuť :-)


                                




Polévka z červené řepy


2 ks červená řepa
1/2 ks celeru
2 ks petržele
3 - 5  velkých lžic červené čočky
olej, sůl, pepř, fenykl dle chuti


Řepu, celer, petržel oloupeme, opláchneme, rozkrájíme na kousky a vložíme na plech. Přidáme olej, sůl a pepř. Pečeme cca 3/4 hodiny při 170 stupních. Do hrnce dáme pečenou zeleninu zalijeme vodou a necháme chvilku prohřát. Poté přidáme červenou čočku a povaříme. Když je vše uvařené, rozmixujeme, dochutíme a můžeme podávat.








Fenyklo-mrkvová polévka


2 ks fenyklu
6 ks mrkve
1 ks červené cibule
1/2 kelímku ricotty
olej, sůl, pepř, parmezán


Cibuli, mrkev, fenykl osmahneme na oleji a zalijeme vodou. Necháme podusit do měkka. Poté rozmixujeme a přidáme ricottu a promícháme. Dochutíme solí a pepřem a můžeme posypat parmezánem.








Dýňové noky


Pro 3-4 osoby:
500 g očištěných brambor (tj. asi 5 středně velkých) 500 g očištěné máslové dýně 150 g polohrubé mouky 150 g hladké mouky 1 vejce lžička soli špetka muškátového oříšku


k podávání:
150 g slaniny strouhaný parmazán


1. Oloupané a nakrájené brambory nechte uvařit doměkka. Zvlášť uvařte i dýni. Obojí slijte a nechte dobře vychladnout, nejlépe přes noc.
2. Větší hrnec naplňte vodou, osolte a začněte zahřívat, aby voda přišla k varu dříve, než dokončíte noky.
3. Brambory a dýni prolisujte lisem na brambory nebo nastrouhejte na jemném struhadle. S ostatními surovinami smíchejte na jemné, nelepivé těsto. Pokud se lepí příliš, přidejte více hladké mouky. Pracujte rychle a zbytečně přípravu těsta neprodlužujte, jinak povolí.
4. Vypracované těsto rozdělte na čtvrtiny, každou vyválejte na váleček silný asi jako palec a nakrájejte na centimetr široké špalíčky. Lehce je poprašte moukou, aby se k sobě neslepily. Na speciálním dřevěném prkénku můžete vytlačit drobné rýhy, anebo letmo narýhujte nočky vidličkou, anebo nic z toho nemusíte dělat. Všechny noky najednou pak vhoďte do vroucí vody a po chvíli promíchejte, abyste je odlepili ode dna. Jakmile vyplavou, vařte už jen minutu, pak je ihned děrovanou lžící nebo cedníkem vylovte.
5. Zatímco se noky vaří, nakrájejte slaninu a zvolna ji ve velké pánvi osmahněte dozlatova. Uvařené a scezené noky vhoďte do pánve ke slanině a ještě zprudka půl minuty až minutu orestujte. Rozdělte na nahřáté talíře a posypte strouhaným parmazánem.











převzato z

https://www.kucharkaprodceru.cz/recepty-z-dyne/
Pečená řepa


3 střední řepy
bazalka, česnek, olej, sůl, pepř


Řepu oloupeme, nakrájíme na kolečka a vložíme do zapékací misky. V misce rozmícháme olej, česnek, čerstvou bazalku, sůl a pepř.
Vložíme do trouby a pečeme 20 minut při 200 °C.
Podáváme se zakysanou smetanou.










Hanácký salát




1 menší hlávka červeného zelí
1 malá cibule
2 ks nakládaných okurek
5 velkých lžic majonézy
3 velké lžíce jogurtu
cukr, sůl, pepř, ocet


Menší hlávku červeného zelí, cibuli a okurky nakrájíme. Přidáme sůl, cukr, pepř, ocet a necháme chvilku odpočinout. Poté přidáme majonézu a ocet.


Podáváme vychlazené s pečivem.











Dušené vepřové maso s růžičkovou kapustou a mrkví

500g vepřové plece
1 ks středně velký pórek
350 g růžičkové kapusty
250 g mrkve
olej, sůl, pepř, červená paprika

Středně velký pórek nakrájíme na kolečka a dáme na olej orestovat. Přidáme maso nakrájené na kostičky, necháme zatáhnout, osolíme, opepříme a zaprášíme červenou papriku. Podlijeme vodou a necháme chvilku dusit. Přidáme růžičkovou kapustu a mrkev nakrájenou na kolečka. Dusíme společně s masem.

Hotové podáváme s bramborem, bramborovými noky nebo knedlíky.


 




Polévka z hokaida



1 střední dýně hokaido od Jakubců
1 střední cibule
olej, sůl, kajenský pepř

Dýni omyjeme, rozpůlíme, vydlabeme semínka a i se šlupkou nakrájíme na kostičky. Na oleji smažíme cibulku, přidáme dýni, osolíme, opepříme zalijeme vodou a necháme vařit.  Po uvaření rozmixujeme na jemný krém. Můžeme ozdobit čerstvou bazalkou a opraženými dýňovými semínky.

Bylinkové máslo

bylinky od Jakubců - rozmarýn, tymián, oregáno, libeček, bazalka, jarní cibulka, pažitka (dle přání uděláme bylinkový mix)
1/2 kostky kvalitního másla
sůl, pepř

Máslo necháme změknout. Nasekáme bylinky a vmícháme do másla. Osolíme a opepříme dle chuti. Zabalíme do kuchyňské folie a vložíme do lednice.

Bylinkové máslo se hodí na rozpečené pečivo, grilované maso nebo zeleninu.




Bylinková omáčka

bylinky od Jakubců - rozmarýn, tymián, oregáno, libeček, bazalka, jarní cibulka, pažitka (dle přání uděláme bylinkový mix)
1 měkký tvaroh
1/2 kelímku zakysané smetany
2 lžíce majonézy
sůl, pepř, červená paprika, česnek

Nasekané bylinky přidáme do tvarohu, smetany a majonézy. Dochutíme solí, pepřem, červenou paprikou a česnekem.

Omáčku můžeme použít k masu, zelenině, bramborám.



Pečené brambory
pro 4 osoby
1 kg brambor
sůl
olej
bylinky (oregáno, bazalka, rozmarýn)
kmín
červená paprika

Brambory omyjeme a pomocí kartáčku vyčistíme. Nakrájíme na osminky, promícháme s olejem, bylinkami, solí, kmínem, červenou paprikou, bylinkami. Pečeme v troubě na 180 °C  30-45 minut.

Další varianta brambor je z uvařených ve šlupce a orestované na pánvičce.

Uvařené brambory ve slupce (může být i bez) pokrájíme, dáme na rozpálený olej/ sádlo restujeme a přidáváme bylinky, česnek a dochutíme solí.


Závin s bramborami
listové těsto
vejce
uvařené oloupané brambory cca ¾ kg
zakysaná smetana
horčice plnotučná
sůl
pepř
římský kmín
bylinky

Brambory ještě vlažné rozšťoucháme se zakysanou smetanou ( půl kelímku, ale může být více dle chuti), přidáme hořčici (cca. lžíce), ochutíme (sůl, pepř, římský kmín, bylinky) a již vychladlé vložíme na rozválené listové těsto a zavineme. Potřeme rozšlehaným vajíčkem a dáme péct do vyhřáté trouby na 180°C cca.  ¾ hodiny.
Zeleninové ragů
pro 2 osoby, lze použít i jako příloha
2-3 mrkve
5 větších brambor
1 červená cibule (jarní cibulka)
dle možností, chuti a sezóny (cukety, patizon, dýně, celer, červená řepa, špenát)
2 lžíce oleje
bylinky na dochucení (oregáno, bazalka, rozmarýn)
sůl, pepř, červená paprika
Cibulku nakrájíme na proužky, mrkev, brambory na plátky (+ případnou další zeleninu). Na hlubší pánvi rozpálíme olej a přidáme cibulku, kterou děláme do sklovata. Poté postupně přidáváme zeleninu dle tvrdosti od mrkve, brambor, červené řepy, cuket, až po špenát např. Během přidávání a dušení zeleniny podléváme vodou a dochutíme dle chuti.
Salát z hlávkového zelí a mrkve
½ hlávky zelí
2 mrkve
olej
ocet
sůl , cukr
Hlávkové zelí a mrkev pokrájíme na nudličky. Přidáme ocet, sůl, cukr, olej dle chuti, promícháme a necháme na chvilku odležet.

Žádné komentáře:

Okomentovat